Przeklad literacki a translatologia

Jestem tłumaczem, zarabiam na dużo innych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, jak i wypełniam się przekładem literackim. Najczęściej ale moja czynność to tłumaczenie tekstu, z normy umów cywilno-prawnych czy innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo pozwalają mi one wiele radości.

Skupienie i koncentracja Kiedy mam wykonać tłumaczenie tekstu literackiego, przede każdym staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najważniejszy jest wtedy dla mnie tekst. Ważny jest bo nie tylko doskonały przekład, a i zaangażowanie walorów literackich. To niemożliwe zadanie, ale daje dużą satysfakcję. Kiedy manifestuje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, odczuwam wielkie dobro i radość prawie naprawdę wysoką, jakbym taż była autorką tego artykułu. Są absolutnie takie teksty, których tłumaczenie nie sprawia mi radości, wbrew tego, iż są literackie. Wynika to dwóch sposobów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka cena takiego artykułu jest praktycznie żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i politycznych.

Książka w bloku

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo skrupulatnie i chce mi na wiernym oddaniu założeń oryginału. Etapem jest obecne ciężkie, niemniej nigdy się nie poddaję i prę do końca. Daje się, że muszę odłożyć tekst na jeden do szuflady i wrócić do niego później. W prywatnej działalności doceniam to, że potrafię ją sprawiać, leżąc w zakładu. Każde bowiem tłumaczenie tekstu odda się wykonać zdalnie, a współczesna technika pozwala mi do tego wszystkie potrzebne narzędzia. Mam wszystkimi możliwymi słownikami, a internet zezwala na weryfikowanie dużo informacji. Jednak siedząc w zakładzie, należy wspominać o samodyscyplinie, bowiem funkcja w domu rozleniwia. Trzeba narzucić sobie pewny rygor również proste zadania pracować jak należy. Każde tłumaczenie artykułu jest aktualne oraz do wszelkiego trzeba podejść z pomocą, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: