Tubus w mikroskopie optycznym

Mikroskopy laboratoryjne (określane też mianem mikroskopów optycznych), to danie mikroskopowe, które do tworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez organizm optyczny. Mikroskopy skupiają się głównie z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie używane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w moc rzeczach nauki do badań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych również w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Chociaż w nauce chemii i fizyki mikroskopy stosowane są nawet w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w systemie optycznym (niekiedy wymienia się je to mikroskopami świetlnymi), bywają również używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z nauk ścisłych. Badany obiekt uważany jest wręcz przez okular albo na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest pewna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest zespolona z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we dzisiejszych mikroskopach optycznych można dostać powiększenia ponad tysiąckrotne.