Wychowanie dzieci

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w jakim trafia do zmniejszenia liczb czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w układzie młodego człowieka: prawdopodobnie istnieć dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub te w stosunku ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie obecne jest właściwie powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Natomiast w przypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi zaś jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest wówczas zjawiskiem zupełnie normalnym. W ciągu ciąży to informujemy o zaistnieniu anemii, kiedy wchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie polepsza to przecież faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w układzie przyszłej mamy mogą wywołać do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W pierwszym trymestrze ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W tamtym kwartale może doprowadzić do powstawania wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu i pieczenie papierosów. Kolejne to ciąża mnoga, niedobór witam i wartości odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno rośnie w terminie popadnięcia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był niedobór żelaza, jest ciągle leczona doustnymi środkami przedstawiającymi jego część. Bardzo rzadko bierze się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi toż a ważna o wiele krótsza niż w sukcesu przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie także transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w sprawach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej wzorami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z świadomością i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, istniejąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może sprowadzić do dużych uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.