Zakupoholizm objawy

Zakupoholizm – czym jest

posnet bingo xlKasa Posnet Bingo XL Polkas

Permanentny przymus robienia zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same problemy są znaczenie drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm kiedy i nadmierny konsumpcjonizm spędza w wielkich społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają dogodne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dostęp do obrotów bez wysiadania spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia umowami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę nastroju. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona jest niezdrowe podniecenie na wiedzę o zakupach (myśli mogą zawierać charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę określoną w kształt ekstazy. Niestety euforia mija po skończeniu zakupów. W zamian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, mając pod uwagę motyw działania.

Najpopularniejsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, czyli osoby, którym radość i satysfakcję sprawia nabycie celu w atrakcyjnej cenie. Są klientami centrów handlowych w momencie promocji, przecen. Niczym magnes leczą na nich chwyty marketingowe w systemu: obniżka cen, – 25%, kup 2 w sumie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą grupę są “kolekcjonerzy” różnego rodzaju gadżetów – markowego sprzętu elektronicznego, obuwia, galanterii. Tym nie dość dóbr, które odpowiadają w dziedzinie ich zainteresowań.

Dla przyszłych ważne jest pozyskiwanie nowych obiektów, właśnie z racji na fakt, iż są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja swoje pragnienie nabywania tylko dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest dodatkowe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Ważne jest ustalenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie nowych form kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Niestety problem stanowi o tyle złożony, że zakupoholizm często mieszka w parze z własnymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie kluczem do efektu jest determinacja pacjenta i pewna psychoterapia.